1990 Yılından 2020 Yılı Türkiyesi

1990 Yılından 2020 Yılı Türkiyesi

5 Mayıs 2020 0 Yazar: Furkan Ünal

2020 yılına Türkiye ve dünya oldukça hızlı girdi. Depremler, çekirge sürüleri, ekonomik kriz ve ardından korona virüsü adeta 2020 yılını gözümüzde lanetli bir yıl haline getirdi. Ekonomiyi, sosyal hayatı derinden etkileyen korona virüsü 2020 yılını bu kadar kötü algılamamızın başlıca nedeni. Peki 2020 yılında bu durumda olacağımızı kim tahmin ederdi? Sahi geçmişte “2020 yılında nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz?” diye sorsalar ne cevap verirdiniz? Şahin Alpay “2020 Yılında Türkiye” adlı kitabında bizim yerimize bu soruyu farklı siyasi eğilimlerden 32 akademisyen, gazeteci, iş adamı, sendikacı, yönetici, politikacı, yazar ve şaire yöneltmiş. Gelin 1990 yılından  2020 yılına nasıl bir düş kurulmuş beraber bakalım.

2020 yılı Türkiye Gelişmiş Ülkeleri Yakalayabilir mi? 

Ekonomik olarak 2020 yılı Türkiye’nin pozisyonu hakkında oldukça iyimserler. Dönemin TÜSİAD Başkanı Bülent Eczacıbaşı, “Türkiye’nin önümüzdeki 30 yılda Avrupa ülkeleriyle arasındaki farkı kapatabileceğine, kişi başına düşen gelirin Avrupa ülkelerinin ortalamasına erişebileceğine gerçekten inanıyorum.” demiş.

Kitabın yayınlanmasından bir süre sonra başbakan olan Ekonomist Tansu Çiller şöyle diyor:

“Türkiye ekonomisinin uzun vadede, örneğin 2020 yılı Türkiye’nin durumu ile ilgili sorunun cevabını, Türkiye doğru yönetilecek mi, yönetilmeyecek mi sorusuna bağlı görüyorum.”

Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ da Türkiye’nin ekonomik geleceğini parlak görenler arasında. Avrupa Topluluğu ile müzakerelerin başlaması, nüfus planlaması ve eğitimin iyileştirilmesi durumunda “Türkiye sıradan bir Ortadoğu ülkesi olmaz,” diyerek sözlerini tamamladı.

“İlk aşamada bir Güney Kore, ondan sonraki kademede İspanya; 2020 yılından önce, İspanya olur.”

Entelijansiyamız gelecek konusunda baya iyimser. Öyle ki Türk ekonomisinin Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olacağını düşünüyorlar. Bugün ekonomik durumumuza, alım gücümüze, dövizin durumuna baktığımız zaman ne kadar uzak bir hedef…

1990 Yılından 2020 Yılı Türkiyesi

2020 yılı Türkiye’de Demokrasi

Ekonomi konusundaki iyimser yöndeki görüş birliği gibi düşünce ve örgütlenme özgürlüklerine getirilen kısıtlamaların kaldırılması konusunda da yaygın bir mutabakat var. Çoğunluk temel hak ve özgürlüklere dayalı çoğulcu demokratik rejimin diğer rejim türlerine üstünlüğü konusunda hemfikir.

Yazar Aziz Nesin, kendine has üslubuyla “demokrasi için savaşmamış, bu uğurda bedel ödememiş olduğumuz için demokratlığı benimseyemiyoruz” demiş. İlhan Selçuk, İlkay Sunar, Zülfü Dicleli gibi isimler demokrasinin gelişmesiyle Türkiye’nin önemli sorunlarını aşacağını belirtiyorlar.

Çoğunluğun görüşü 2020 yılında insan haklarına saygılı demokratik,bölgesinde lider, komşularıyla sorunu minimuma inmiş güçlü bir Türkiye. Tabi ki kimse geleceği tam manasıyla göremez ama toz pembe hayallerden ne kadarı gerçekleşmiş bugün açıkça görülüyor. Peki bu çalışma günümüzde yapılsa “30 yıl sonra ülkemizi nerede görüyorsunuz?” diye sorsak aydınlarımıza ne cevap verirler? Eskisi gibi umut dolular mıdır sizce?

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız. 

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Facebook

Twitter

İnstagram