Antik volkanik patlamalar sayesinde atmosferde oksijen yayıldı

Antik volkanik patlamalar sayesinde atmosferde oksijen yayıldı

13 Haziran 2020 0 Yazar: Serefyk

Washington Üniversitesi’nden bilim adamları, 3,5 milyar yaşına kadar eski volkanik kayaları araştırdı ve oksijen biriktiren fotosentetik bakterilerin volkanik gazlarla reaksiyona girdiğini buldu. Araştırmacılara göre, bu, dünya atmosferinin yaratılış tarihinde önemli bir andı.

Çok hücreli canlıların yaşam oksijen bağlıdır, bu yüzden onun birikimi olan  organizmaların nefes evrimi anahtarı. Yeni çalışma, Dünya’nın mantosunun eskiden çok daha az oksitlendiğini veya modern mantonun aksine oksijenle reaksiyona girebilecek daha fazla madde içerdiğini söyleyen 2019 makalesine dayanıyor.

Antik volkanik patlamalar sayesinde atmosferde oksijen yayıldı

“Bu çalışma, atmosferdeki oksijenin evrimi hakkındaki klasik hipotezi yeniden canlandırmaktadır. Veriler, Dünya’nın mantosunun evriminin, atmosferin evrimini ve muhtemelen yaşamın evrimini kontrol edebileceğini göstermektedir. Mantodaki değişiklikler atmosferdeki oksijeni kontrol ederse, bu çalışmanın önerdiği gibi, manto yaşamın evrim hızını ayarlayabilir. “

                                   Shintaro Kadoya, UW Yer ve Uzay Bilimleri Araştırmacısı.

 

Çalışmanın konusu, antik sahil şeridi üzerinde mikroplar, özellikle oksijen üreten fotosentetik bakteriler tarafından biriken bir grup katmanlı mineraldi. 3,5 milyar yaşına kadar olan eski volkanik kayaçlarla ilgili bir çalışma Güney Afrika ve Kanada’da malzeme toplanmasını içeriyordu. Bilim adamları, 3 milyar yıldan daha eski olan bu tür lavları, mantonun kompozisyonunun ve özelliklerinin nasıl değiştiğini öğrenmek için kullandılar. Daha az oksitlenmiş erken mantonun hidrojen gibi serbest oksijenle birleştirilen daha fazla gaz ürettiği düşünülmektedir.

Bu Archean (4-2.2 milyar yıl önce) , dünyada sadece mikropların yaşadığı, volkanik aktivitenin aynı dönemde düştüğü zamandır. Bugün patlamalar çok daha az sıklıkta meydana geliyor. Volkanların patlaması sırasında, magma onlardan akar  erimiş ve yarı erimiş kaya karışımı; ayrıca, havalandırma deliklerinden gazlar çıkar, yanardağ patlamasa bile serbest kalırlar. 

 

 

 

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram