Beyin, Metindeki Önemli Bilgileri Aramak İçin Minimum Çabayı Kullanır

Beyin, Metindeki Önemli Bilgileri Aramak İçin Minimum Çabayı Kullanır

15 Haziran 2020 0 Yazar: Furkan Yaşar

Beyinin Çabalamadan Bu Nasıl Mümkün?

932671314ca3e5f26818d57467f3edcdAraştırmacılar, beyin aktivitesini analiz ederek beynin kaynak kullanımını düzenlediğini ve en önemli bilgileri belirlemeye çalıştığını buldular.

Yakın zamanda tamamlanan bir çalışma, insan beyninin gereksiz çaba sarf etmekten kaçındığını göstermektedir. Bir kişi okurken, bilimsel kapasitesinin mümkün olduğunca azını işlemeye adayarak mümkün olduğunca fazla bilgi edinmeye çalışmaktadır.

Bu, Helsinki Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve psikoloji uzmanları tarafından Mayıs ayında Nature dergisi yayıncıları tarafından işletilen çok disiplinli açık erişimli bir yayın platformu olan Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir makalede sunulan bir bulgu olmaktadır .

Araştırmaya göre beyin, okunmakta olan içeriğin göreceli önemini dikkate alarak bilgiyi işliyor. Beyin, okunmakta olan kelimelerin anlamını yorumlarken, metnin içeriği hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sağlayan kelimeleri yorumlamaya kaynaklar tahsis etmeye çalışıyor.

Önceki çalışmalar, kelime uzunluğunun ve sıklığının yanı sıra cümlelerdeki cümlelerde yer alan sözdizimsel ve anlamsal hataların beyin aktivitesini dile etkilediğini göstermiştir.

Son zamanlarda yayınlanan çalışmada, perspektif bireysel cümlelerin, söylem seviyesinin üzerindeki seviyeye genişletildi. Altı cümle paragrafları kullanılarak incelenmiştir. Bu düzeyde, kelimeler arasındaki ilişki giderek karmaşıklaşmakta ve bağlamın tek tek kelimeleri yorumlamadaki önemi artmaktadır. Söylem düzeyinde, şu ana kadar beynin bilgi işlemesi hakkında çok az şey bilinmektedir.

beyin

Yüksek ve düşük bilgi değeri arasındaki fark

Araştırmacılar, kelimelerin informativitesini belirlemek için bilgi teorisine dayanan bir model geliştirdiler ve bunları beyin aktivitesi ile ilişkilendirdiler. Elektroensefalografi (EEG) kullanarak beyin aktivitelerini kaydederken gönüllülerin Wikipedia girişlerinden cümleler okumasını sağlayarak bir çalışma gerçekleştirildi. EEG’de yüksek ve düşük değerli kelimelerin okunmasına yanıt olarak seçici bir elektriksel beyin potansiyeli gözlenmiştir.

Çalışmaya katkıda bulunan kıdemli bir araştırmacı olan Michiel Spapé şu ifadeleri diyor:

“Birisi ‘Kediler küçük, genellikle tüylü memeliler’ cümlesini okuduğunda, ‘memeli’ ve ‘tüylü’ gibi kelimeler belirli bir beyin aktivitesi modelini çağrıştırır. Bu, beynin bilgiyi verimli bir şekilde işlediğini göstermektedir: çabalarını, mesajın anlaşılmasında en fazla değerin kazanılacağı yerlere yoğunlaştırmak. ”  .

İlgili bir bulgu, AI tabanlı teknikler kullanılarak, tek tek kelimelere ait beyin ölçümlerinin, okunan kelimeler için bilgi kazanımının düşük veya yüksek olup olmadığını tahmin etmek için kullanılabileceğini ortaya koymuştur.

Helsinki Üniversitesi’nde eğitimden sorumlu Akademi araştırma görevlisi Tuukka Ruotsalo diyor ki:

kitapcocuk

“Sonuç olarak, içeriğin kendisine erişmeden insanlar tarafından işlenen içeriğin bilgi kazancını tahmin edebiliyoruz. Bunun yerine, sadece beyin ölçümlerini kullanıyoruz. ”.

Sonuçlar, insanlar çeşitli bilgi türlerini algılayıp işlerken beyin işlevini gözlemleyen gelecekteki beyin-bilgi arayüzlerinde kullanılabilir.

Ruotsalo, “Bu tür uygulamalar, örneğin sağlık hizmetlerinde veya gelecekte sıradan tüketicilerin zevklerini, değerlerini ve düşüncelerini modellemede bile kullanılabilir” diyor.

Ruotsalo şu ifadeleri de belirtmiştir:

“Pratik uygulamalar, herhangi bir beton geliştirilmeden önce çözülmesi gereken etik ve teknik zorluklarla ilişkilidir.”


Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

twitter

Instagram