BOMBA-2: Bombanın Tarihi

BOMBA-2: Bombanın Tarihi

4 Haziran 2020 0 Yazar: Sıdıka Vişne

Bombanın tarihi çok eskilere dayanır. Romalıların bombayı kullandığı biliniyor. Fransızlar ise 1427 yılında düzenli orduda ilk kez bombayı kullandılar. Tarihsel kaynaklarda İkinci Viyana Kuşatması’nda Avusturyalılar’ın; 1808-1809 yıllarında da Napoleon ordularının bomba kullandığı bilgisine rastlanır.

1849 yılında Avusturya ordusunda; sıcak hava balonlarına tutturulmuş, ağır ağır yanan tapalarla donatılmış bilinen ilk hava bombası olma özelliğini taşıyan bombalar Venedik’e atıldı.

bomba

İtalyanlar ise Batı Trablus üzerine içleri nitrogliserin doldurulmuş kutuları atarak tarihteki ilk uçaktan bomba atma faaliyetini gerçekleştirdiler. Yine 1912 yılında, İspanyolların Fas’a karşı bomba saldırıları yaptıkları biliniyor.

Osmanlı’da bomba

Osmanlıda bomba kullanımı Birinci Dünya Savaşı’nda geniş ölçeklere ulaştıysa da Osmanlı’daki bomba saldırıları tarihi 1870’lere dayanır. 1877-1878 Şıpka ve Plevne Savaşları’nda Ruslara karşı bomba kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında ise “Ankara Bombası” adı verilen bombanın faydaları görüldü.

atombombasi 800x450 1

İlk Atom Bombası

İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru ABD’de ilk atom bombası yapıldı. o tarihlerde Naziler de atom bombası üzerine çalışmalar yapıyorlardı; fakat bu çalışmalar oldukça gizli tutuluyordu. Atom bombası Uranyum ve Plütonyum atomlarının bölünmesinden açığa çıkan enerji ile çok büyük bir yıkıcı güç kazanıyordu. Daha yıkıcı bir güce sahip olan hidrojen bombasının keşfi ise ABD’de, 1952’de gerçekleşti. Hidrojen atomlarının birleşerek helyum atomalrına dönüşmesiyle güneşin de enerji kaynağı olan termonükleer tepkime dizisi sonucu atom bombasından da fazla yıkım gücüne sahip hidrojen bombası ortaya çıkar.

Atom bombasındaki reaksiyonlar çekirdek bölünmesi yani fisyon sonucu oluşurken Hidrojen bombasının reaksiyonları çekirdek kaynaşması yani füzyon sonucu oluşur. ABD’den sonra Sovyetler Birliği de önce 1949’da atom bombasını; sonra 1953’te hidrojen bombasını yaptı. bu iki bombayı geliştirdi. Kendi atom bombasını yapan ülkeler kervanına 1952’de İngiltere atom bombası yaparak katıldı. Daha sonra Fransa 1960’ta, Çin de 1964’te ilk atom bombalarını patlattılar. Ama bu bombalar hiç de masum değillerdi. Bu nükleer bombaların neden olduğu radyoaktivitenin etkisi nesiller boyu sürdü. Hala dünyanın çeşitli yerlerinde bu bombalara kısıtlama protestoları sürüyor.

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.
Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.
Facebook
Twitter
İnstagram