Burundaki 2 Hücre, İnsanları COVID-19 ile Enfekte Etmekten Sorumlu

Burundaki 2 Hücre, İnsanları COVID-19 ile Enfekte Etmekten Sorumlu

11 Haziran 2020 0 Yazar: Furkan Yaşar

Burundaki 2 Hücre, İnsanları COVID-19 ile Enfekte Etmekten Sorumlu

burunBurundaki iki spesifik hücre, insan koronavirüs enfeksiyonu için olası başlangıç ​​noktaları olarak tanımlanmaktadır. Bilim adamları, buruntaki goblet ve siliyer hücrelerin, virüsün diğer insan hücrelerine nüfuz etmek için kullandığı yüksek seviyede giriş proteinlerine sahip olduğunu bulmuşlardır. İnsan Hücresi Atlası (HCA) konsorsiyumunun bir parçası olarak araştırmacılar tarafından tanımlama, COVID-19’un yüksek iletim hızını açıklamaya yardımcı olabilir.

COVID-19 akciğerleri ve hava yollarını etkiler. Bir hastada semptomlar ateş, öksürük ve boğaz ağrısı da dahil olmak üzere grip benzeri olabilir, ancak bazı kişilerde semptom olmayabilir, ancak yine de bir virüs olabilir. En kötü durumlarda, virüs nihayetinde ölüme yol açabilen pnömoniye neden olmaktadır. Virüsün, enfekte olanın öksürüğü veya hapşırmasıyla üretilen solunum partiküllerine yayıldığına ve görünüşe göre insanlara kolayca bulaştığına inanılmaktadır. Bugüne kadar, virüs 184’den fazla ülkeye yayıldı ve 180.000’den fazla can aldı.5e785a0ac9de3d237054b35b

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, virüsün bulaşmasını önlemek ve bir aşı geliştirmek için tam olarak nasıl yayıldığını anlamaya çalışıyorlar. SARS-CoV-2 olarak bilinen COVID-19’a neden olan virüsün, 2003 SARS salgınına neden olan kardeş koronavirüs olarak hücrelerimizi enfekte etmek için benzer bir mekanizma kullandığı bilinmesine rağmen, yayılmasında burunda yer alan kesin hücre tipleri önceden kesin olarak tanımlanmıştı.

COVID-19 iletimine hangi hücrelerin dahil olabileceğini bulmak için araştırmacılar, 20’den fazla farklı enfekte edilmemiş insan dokusundan tek hücreli RNA dizilemek için İnsan Hücresi Atlası (HCA) konsorsiyum veri kümelerinin çoğunu analiz ettiler. Bunlar akciğerler, burun boşluğu, gözler, bağırsaklar, kalp, böbrekler ve karaciğeri içermektedir. Bilim adamları, hangi tek tek hücrelerin, hücrelerimizi enfekte etmek için koronavirüs tarafından kullanılan iki anahtar giriş proteininin her ikisini de ifade ettiğini araştırıyordu.

Çalışma Yazarı Varadon Sunnak Şu İfadeleri Belirtti:  (Wellcome Sanger Enstitüsü) 

”SARS-CoV-2’yi aktive edebilen ACE2 reseptör proteini ve TMPRSS2 proteazının, burun mukozası hücreleri de dahil olmak üzere çeşitli organların hücrelerinde eksprese edildiğini bulduk. Daha sonra mukoza kadehi hücrelerinin ve burnun siliyer hücrelerinin, solunum yolunun tüm hücreleri arasında bu viral proteinlerin her ikisinin de en yüksek seviyelerine sahip olduğunu bulduk. Bu, bu hücreleri virüsle enfeksiyonun en olası ilk yolu yapar. ”

İlk kez, burundaki bu spesifik hücreler COVID-19 ile ilişkilidir. Virüsün bulaşmasına katkıda bulunan birçok faktör olmasına rağmen, bu sonuçlar şimdiye kadar gözlenen hızlı virüs enfeksiyonu oranı ile tutarlıdır. Bu hücrelerin burnun iç yüzeyindeki yeri onları virüs için oldukça erişilebilir hale getirir ve ayrıca diğer insanlara bulaşmasını da kolaylaştırmaktadır.

Gözün kornea hücrelerinde ve bağırsak mukozasında iki anahtar giriş proteini ACE2 ve TMPRSS2 de bulundu. Bu, göz ve lakrimal kanallardan başka bir olası enfeksiyon yolunu gösterir ve ayrıca fekal-oral bulaşma olasılığını ortaya çıkarmaktadır.

Hücreler hasar gördüğünde veya enfeksiyonla savaştığında, çeşitli bağışıklık genleri aktive edilir. Araştırmalar, burun hücrelerinde ACE2 reseptörlerinin üretiminin, bu diğer immün genlerle eşzamanlı olarak dahil edileceğini göstermiştir.5eb3121e67b0a908d8c64551

İnsan Hücresi Atlası (HCA), sağlığı ve hastalığı anlamak için tüm insan hücrelerinin referans haritalarını oluşturmak olan küresel bir konsorsiyumdur. HCA topluluğuna 70 ülkede 1.600’den fazla kişi katılıyor ve bu veriler dünyadaki bilim adamları için mevcuttur.

İnsan Hücreleri Atlası, her bir hücre tipinin özelliklerini doğru bir şekilde karakterize ederek, bilim insanlarının COVID-19 dahil hastalıkları tamamen yeni bir şekilde teşhis etmesine, kontrol etmesine ve tedavi etmesine yardımcı olmaktadır.


Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

twitter

Instagram