Daha fazla ‘cinayet eşekarısı’ ortaya çıkıyor.

Daha fazla ‘cinayet eşekarısı’ ortaya çıkıyor.

15 Haziran 2020 0 Yazar: Serefyk

Asya dev eşekarısı dünyanın en büyük eşekarısı türüdür ve devlerin Kuzey Amerika’ya istilası, yavruları için yiyecek olarak öldürdüğü bal arıları için sorun çıkarabilir.

Kuzeybatı Pasifik’te iki yeni Asya dev eşekarısı örneği, geçen yıl Kuzey Amerika’nın bal arılarının tehdidini damgalama çabalarına rağmen kış boyunca istilacı türlerin başardığını gösteriyor.

Custer, Wash yakınlarındaki bir karayolunda ölü bulunan büyük, sarı ve siyah bir böcek , 29 Mayıs’ta Washington Eyaleti Tarım Departmanı’nda bir entomolog olan Vespa mandarinia, Vespa mandarinia olarak tanımlandı . 2019 yuvasındaki bir kuluçkadan “muhtemelen bir kraliçe” idi ve şimdi kendi kolonisini bulmaya hazır.

Kanadalı bilim adamları, 15 Mayıs’ta Britanya Kolumbiyası Langley’de bulunan bir örnek olan ilk dev eşekarısı 2020’yi de doğruladılar.

“Cinayet eşekarısı” nı entomologların sıkıntısına sokan yırtıcı, bir bal arısını yakalamak için takma ismini takma adından kazanır, genç eşekarısını beslemek için arının evini ısırır. Birkaç düzine Asya dev eşekarısı partisine baskın yapmak, birkaç saat içinde binlerce arı içeren tüm kovanları öldürebilir.

Bunlar, V. mandarinia’yı yılların en yeni batma istilacısı yapan detaylardan sadece birkaçı . “Cinayet eşekarısı” manşetlerinin önerdiği kadar kıyametsiz olmasa da, şiddetli küçük bir avcı.

“Yeni” eşekarısı üzerindeki kargaşanın ortasında birkaç gerçek göz ardı edildi. Birincisi, Kuzey Amerika daha önce dünyanın en büyük eşekarısı olan en az bir yakın çağrıyı – o zamanlar halka açık değildi -. Ancak mevcut sansasyonel istiladan farklı olarak, bu erken bölümün en azından Kuzey Amerika’daki insanlar ve yerli böcekler için mutlu bir sonu vardı. Hornetler için o kadar da değil. Dahası, bunlar kıtanın sınırlarına ulaşan tek büyük, kötü eşekarısı değil.

Asya dev eşekarısı ve ortaya çıkardıkları tehditler hakkında şu ana kadar bildiğimiz ve bilmediklerimiz.Daha fazla 'cinayet eşekarısı' ortaya çıkıyor.

Bu ‘dev eşekarısı istilası’ gerçekten yeni mi?

Tam olarak değil. Kuzey Amerika için yeni olan şey, bilim adamları geçen yıl Asya dev eşekarısı vahşi doğada doğruladı.

Eylül 2019’da, arıcılar Vancouver, Kanada yakınlarındaki Nanaimo’da halka açık bir patika yakınındaki büyük bir greyfurt çapı hakkında bir eşek arısı izlediler ve yok ettiler. Yalnız uçan eşekarısı da Kanada-ABD sınırının her iki tarafında, biri Blaine, Wash yakınındaki bir sinek kuşu besleyicisinde ortaya çıktı.

Ama bu Asya dev eşekarısının Kuzey Amerika topraklarındaki ilk teması değildi. Kaliforniya, 2016 yılında göz ardı edilmiş bir görüşme yaptı. Şu anda ABD Tarım Bakanlığı’nın Sacramento’daki Hayvan ve Bitki Sağlığı Muayene Hizmeti ofisinde entomolog Allan Smith-Pardo, bir kargo konteynerinde saklanan yalnız bir eşek arısı değildi, diyor. bilim adamı, ülke çapında kargo veya postada bulunan şüpheli eşekarısı veya arıları tanımlamakla suçlandı. Bir müfettiş, etiketlerinde böceklerden bahsetmeden San Francisco havaalanına gelen ekspres bir paketi işaretledi. Yine de bir çeşit kağıt petek benzeri yuvaya sahipti.

Geri dönelim. Eşekarısı nedir ve insanlar neden bu kadar ürkütüyor?

Gerçek eşekarıkları Vespa cinsinde büyük, yırtıcı, koloni oluşturan eşekarısıdır . Avrupalı V. crabro dışında Asya’ya özgüdürler . Bitki polenlerini bebek maması olarak toplayan bal arılarının aksine yavrularını beslemek için ete ihtiyaçları vardır. Başka bir fark: Bir bal arısı, tek kullanımlık stinger vücudundan çıktıktan sonra ölür. Bununla birlikte, Hornetler, tekrar sokabilen ve sokabilen böcekler arasındadır.

En son eşekarısı tanımlama anahtarı 22 tür listeler: çeşitli kahverengiler ve paslar, altın ve mavimsi siyahlarda çizgili ve pullu. Kuzey Amerika’da halk tarafından lakaplı birkaç eşekarısı da vardır. Ancak bu yerliler, böcek evrim ağacının yakın fakat farklı bir dalına aittir.

Acı bir yana, bu eşekarısı insanlar için ne kadar tehlikeli olacak?

1986 tarihli bir makaleden çok alıntı yapılan bir sayı, Japonya’nın V. mandarinia tarafından sokulan insanlar için yılda yaklaşık 40 ila 50 kişiye ölüm oranını koyuyor . Bu, böcek zehirine alerjisi olan insanları içerir. (Tahminler farklılık gösterir, Jacobson diyor, ancak yüzde 1 ila yüzde 3 bildiren bir bildiri not ediyor.) Bununla birlikte, raporun Japonya’dan daha az alıntı yapılan kısımları, sokmalar için hastaneye yatırılan ve tartışılan 14 kişinin, 50’den az sokmanın hayatta kalma şansı vardı.

Bu makaleye bir vaka raporuna katkıda bulunan Chao, öğrencileri büyük bir V. mandarinia yuvası toplarken kendini soktu . Sokmalara alerjisi var. “Ne yazık ki yanımda antihistaminiklerim yoktu” diyor. Enjeksiyonlardan ve birkaç saatlik gözlemden sonra serbest bırakıldığı bir hastaneye koştu.

 

 

 

 

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram