Facebook çalışanlarının İsyanına ve İstifalarına Rağmen, Zuckerberg Geri Adım Atmıyor

Facebook çalışanlarının İsyanına ve İstifalarına Rağmen, Zuckerberg Geri Adım Atmıyor

4 Haziran 2020 0 Yazar: Şükrü Yusuf Kaya

ABD’nin ırkçı Başkan’ı Trump’ın George Floyd protestocularına yönelttiği “Yağma başlarsa ateş açılır” tehdidini Twitter ‘şiddeti yüceltme’ uyarısıyla tepki gösterirken Facebook’un pasif kalması, yeni isyan cephesi açılmasına yol açtı. İş bırakan, istifa eden, tepkisini duyuran çalışanlarını teskin için toplantı düzenleyen Zuckerberg, Trump’a müdahale etmeme kararından geri adım atmadı.

ABD’de George Floyd protestoları isyana dönüşüp Amerika’yı sallarken, sosyal medya devi Facebook içinde de kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e karşı isyan baş gösterdi.

Çalışanları teskin için çalışanlarla genel bir video konferans düzenleyen Zuckerberg’in ayrıntılı incelemelerden sonra Irkçı Başkan Donald Trump’ın paylaşımlarına müdahale etmeye gerek olmadığında ısrar etmesi, kafalarda krizin nereye varacağıyla ilgili soru işaretleri oluşturdu.

Facebook’ta arayüz mühendisi olarak görev yapan Brandon Dail, “Yönetim kadrosunun yanımızda olmadığı çok açık” diye tweetledi.

Yüzlerce çalışan iş bıraktı, istifa edenler var.

Pazartesi sanal iş bırakma eylemi düzenleyen, iç forumlarda ve Twitter’da  Mark Zuckerberg’e öfkesini dile getiren Facebook çalışanlarından en az ikisinin istifa ettiği öğrenildi. The New York Times gazetesi protestolara yüzlerce çalışanın katıldığını ifade etti.

Salı günü sosyal medya devi Facebook’un iletişim sorumlusu ve sözcüsü Liz Bourgeois’den açıklama geldi. Açıklamada:

“Açık ve dürüst tartışma ortamı her zaman Facebook kültürünün bir parçası olmuştur. Mark yıllardır düzenli şekilde yaptığı gibi bugün çalışanlarla açık bir sohbet yaptı, çalışanlara geri bildirimleri için teşekkür etti.” ifadelerini kullandı.

The Washington Post’a adlarının açıklanmaması kaydıyla konuşan bazı çalışanlar, Zuckerberg’in salı günü çalışanlarla düzenlediği toplantıda, Trump’ın paylaşımını aynen yayımlama kararından geri adım atmadığını aktardı.


Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Diğer yazılarım için —->    TIKLAYINIZ

Twitter

İnstagram