Güneş’te 2017’den bu yana en güçlü patlama meydana geldi

Güneş’te 2017’den bu yana en güçlü patlama meydana geldi

2 Haziran 2020 0 Yazar: Şükrü Yusuf Kaya

Güneş Dinamikleri Gözlemevi(SDO) Güneş’te Ekim 2017’den bu yana meydana gelen en güçlü patlamayı saptadığını bilgisini verdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) sitesinde yayınlanan resmi açıklamayla SDO’nun, Güneş’te Ekim 2017’den bu yana meydana gelen en güçlü patlamayı saptadığını duyurdu.

Gökbilimcilerin en güçlü patlamaların bir küçüğü olarak sınıflandırdığı M sınıfı patlama olduğu kayıtlara geçen patlamanın yani güçlü radyasyon patlamaları olarak tanımlanan güneş patlamalarının’ zararlı kısımları, Dünya’nın atmosferini geçip insanları fiziksel olarak etkilemiyor ancak yeterince güçlüyse GPS ve iletişim sinyallerinin yer aldığı atmosfer katmanında yani iyonosfer katmanında düzensizliklere neden olabiliyor.

Uzmanların vermiş olduğu bilgilere göre Güneş Aktivitelerinde uzun bir duraklamadan sonra patlamaların olması ve yeni lekelerin ortaya çıkması yeni bir güneş döngüsünün başlangıcına işaret ediyor olabilir.

Verilere göre duraklamadan sonra aktiviteler artıyor ve patlamalar gittikçe sıklaşıyor. Buna karşın uzmanlar patlamaların kesin sayılarını ancak birkaç aylık gözlemden sonra belirleyebiliyor.

Uzmanlar, Güneş’in aktivitelerinde gözlemlenen artışın patlama sayısının bir ay sonra normal değerlere  dönmeyeceği anlamına gelmeyeceği söyleniyor.


Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram