Satürn’deki altıgen bulutlara bakın: bilim adamları nasıl ortaya çıktıklarını anlıyor

Satürn’deki altıgen bulutlara bakın: bilim adamları nasıl ortaya çıktıklarını anlıyor

11 Haziran 2020 0 Yazar: Serefyk

Araştırmalar, altıgen bir bulutun atmosferin derinliklerine nüfuz eden bir rüzgar oluşturduğunu göstermiştir. Bulutu nasıl etkilediğini anlamak için, bilim adamları gerçek bir gök cismi ile bir benzetme yapmak için gezegenin bir modelini yaptılar. Oluşturulan model gezegenin kabuğunu taklit eder ve Satürn yarıçapının dış% 10’unu kapsar. Yapay Satürn, gezegen atmosferinin dış katmanlarında yön değiştiren ve aslında gezegende gözlemlenenlere benzeyen enlemsel akımların oluştuğunu bulmaya yardımcı oldu  Satürn'deki altıgen bulutlara bakın: bilim adamları nasıl ortaya çıktıklarını anlıyor

Gezegenin kuzeyinde oluşan altıgen köşelerinde, güçlü jet akımları da dahil olmak üzere doğu ve batı rüzgarları değişmektedir. Gezegen modelinde bu jetler arasında girdaplar yaratılır ve onlar sayesinde bulutun bükülmesinin olağandışı etkisi elde edilir. Böylece, Satürn modeli sürekli olarak gezegenin kuzeyindeki bulutu çokgen bir şekle sıkıştıran bir dizi girdabı çevreler. Aynı özellik bulutun neden şeklini kaybetmediğini de açıklıyor. 

 

Gezegenin kuzeyindeki alışılmadık bir altıgen, yaklaşık 40 yıl önce Voyager cihazları tarafından keşfedildi. Altıgenin çapı yaklaşık 25.000 kilometredir. 

 

 

 

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram