Sülük ve solucanların en eski ataları keşfedildi

Sülük ve solucanların en eski ataları keşfedildi

13 Haziran 2020 0 Yazar: Serefyk

Sülük ve solucanların en eski ataları keşfedildi

Bilim adamları, annelidlere atfedilebilecek en eski fosili, solucanları, sülükleri ve okyanustaki çoklu zincirler ve parazit solucanlar da dahil olmak üzere birçok farklı formu içeren bir solucan keşfettiler.

Tür, yaklaşık 514 milyon yıl önce Çin’in Yunnan eyaletinde bulunan Kamboçya’nın ilk fosilleri açısından zengin bir yerde keşfedildi. Bu son derece iyi korunmuş Kambriyen ırkları, Kambriyen Patlaması olarak bilinen hayvanların erken yaşamlarına dair önemli fosil kanıtları sağlar.

Bununla birlikte, annelidlerin bugün yaşayan ana solucan gruplarından biri olmasına rağmen, fosilleri, bilim adamlarını kökenleri ve erken evrimi hakkında belirsizliğe götüren Kambriyen patlaması gibi bu ilk topluluklar arasında son derece nadirdir.Sülük ve solucanların en eski ataları keşfedildi

Uluslararası bir grup bilim insanı, Dannychaeta tucolus adı verilen yeni bir türü tanımlar. Türler çoklu zincirler grubuna aittir – çoklu zincir solucanları. Kamboçya’daki diğer çoklu zincir türlerinden farklı olarak, Dannychaeta tucolus tek bir yerde sabitleyerek yaşadı, bu yaşam tarzı annelidler için son derece karakteristik değil.

Özellikle, en az 514 milyon yaşında olan bu tür, modern “akrabalarına” çok benzemektedir. O dönemin omurgasızlarının çoğu, aynı annelid temsilcisi, okyanusun dibinde sürünerek, tek bir yere tutturuldu ve hiçbir yere taşınmadı.

 

 

 

 

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram