Yapay Zeka Yine Yaptı Yapacağını Napolyon Bonaparte’un Gerçek Yüzünü Yarattı

Yapay Zeka Yine Yaptı Yapacağını Napolyon Bonaparte’un Gerçek Yüzünü Yarattı

3 Haziran 2020 0 Yazar: Şükrü Yusuf Kaya

Hollandalı bir fotoğrafçı tarafından, yapay zeka yardımıyla Fransız İmparator Napolyon Bonaparte’ın gerçeğe yakın bir portesini oluşturuldu.

Yapay Zeka Yine Yaptı Yapacağını Napolyon Bonaparte'un Gerçek Yüzünü YarattıFransız İmparator Napolyon Bonaparte’ın portresi her ne kadar Jacques Louis-David, Horace Vernet ve Vasiliy Vereşagin gibi başarılı ressamlar tarafından çizilmiş olsa da; açıkçası hiçbirisinin tablosu, Hollandalı fotoğrafçı Bas Uterwijk’in bir araya getirdiği portre kadar gerçekçi olmamıştı.

Fotoğrafçı Uterwijk, Art Breeder isimli bir yazılımın yardımıyla 19. yüzyılın başına adını kazıyan Napolyon’un portesini fotoğraf kalitesine yakın biçimde yeniden yarattı.

‘Ganbrood’ takma ismini kullanan yetenekli sanatçı, 1804-1814 arası kendini Fransa İmparatoru ilan ederek tüm dünyaya hükmetmeye çalışan Napolyon’un portesini, Art Breeder yazılımı sayesinde, pek çok tablosunu bir araya getirerek bir veri deposu oluşturduğunu ve daha sonra da bu portreyi ortaya çıkarttığını söyledi.

 

Napolyon’un üstündeki giysileri Fransız neoklasik dönem ressamı Jacques-Louis David’ın tablosundan yola çıktığını belirten Uterwijk, bunun nedenini belirtirken, kullandığı yazılımda giysileri yeniden yaratma işlevini ne yazık ki bulunmayışıyla ifade etti.


Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Diğer yazılarım için —->    TIKLAYINIZ

Twitter

İnstagram