Yeni bir cihaz gölgeleri kullanarak elektrik üretebilir

Yeni bir cihaz gölgeleri kullanarak elektrik üretebilir

15 Haziran 2020 0 Yazar: Serefyk

Yeni bir cihaz gölgeleri kullanarak elektrik üretebilir

  Burada gösterilen gölge efektli enerji jeneratörleri, bir gün parlak noktalar ve gölgeli alanlar arasındaki farktan güç üretmek için kullanılabilir. Işık ve karanlık arasındaki kontrast ne kadar büyük olursa, bu tür jeneratörler o kadar fazla enerji sağlar

 Bir gün, gölge ve ışık güç sağlamak için bir araya gelebilir.

 Yeni bir cihaz, küçük elektroniklere güç sağlayabilecek bir akım oluşturmak için parlak noktalar ve gölge arasındaki kontrastı kullanır. Singapur Ulusal Üniversitesi’nde malzeme bilimcisi olan Swee Ching Tan, “Açık alanlarda değil, dünyanın herhangi bir yerinde enerji toplayabiliriz” diyor.

 Tan ve ekibi, gölge efektli enerji jeneratörü olarak adlandırılan cihazı, tipik bir güneş pili malzemesi olan silikon üzerine altın ince bir kaplama yerleştirerek yarattılar. Bir güneş pili gibi, silikon üzerinde parlayan ışık elektronlarına enerji verir. Altın tabaka ile, gölge etkisi enerji jeneratörü cihazın bir kısmı gölgede kaldığında bir elektrik akımı üretir.

Uyarılmış elektronlar silikondan altına düşer. Cihazın bir kısmı gölgeli olduğunda, aydınlatılan metalin voltajı karanlık alana göre artar ve jeneratördeki elektronlar yüksekten düşük gerilime akar. Onları harici bir devreden göndermek , bir gadget’a güç verebilecek bir akım yaratır , Tan’ın ekibi 15 Nisan Enerji ve Çevre Bilimi’nde rapor verdi .

Sekiz jeneratör ile, ekip düşük ışıkta bir elektronik saat koştu. Cihazlar ayrıca sensör olarak da kullanılabilir. Uzaktan kumandalı bir araba geçtiğinde, gölgesi bir jeneratöre düştü ve bir LED’i yakmak için elektrik yarattı.

Işık ve karanlık arasındaki kontrast ne kadar büyük olursa, jeneratör o kadar fazla enerji sağlar. Bu yüzden ekip, ışık toplamak için güneş pillerinden stratejiler ödünç alarak cihazın performansını artırmak için çalışıyor. Bu jeneratörlerin emdiği ışığı arttırmak, gölgeleri daha iyi kullanmalarını sağlayacaktır.

Bir gün, bu jeneratörler bir güneş dizisindeki gölgeli noktalarda, gökdelenler arasında ve hatta iç mekanlarda enerji üretebilir. “Birçok insan gölgelerin işe yaramaz olduğunu düşünüyor,” diyor Tan. Ama “her şey faydalı olabilir, hatta gölgeler”.

 

 

 

 

Yıldız Bülten ‘in diğer haber platformlarından farkı; haberlerini sizlere sözcük oyunları yapmadan ve özgürce aktarmasıdır. Siz de haberleri Yıldız Gündem ‘den okuyarak bize destek olabilirsiniz. Daha fazla kaliteli haber için tıklayınız.

Bizi Sosyal Medyadan da takip edebilirsiniz.

Twitter

İnstagram